  • Mfr # A16H1206ALLP
  • Zoro # G8750716
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
12 in
Nominal Height
16 in
Nominal Depth
6 in
NEMA Enclosure Rating
12, 3R, 4, 4X
Enclosure Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A16H1206ALLP
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Width
12 in
Nominal Height
16 in
Nominal Depth
6 in
Data Pocket Size
6.00 x 6.00 in / 152 x 152 mm
Body Material Thickness
0.08 in
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
12, 3R, 4, 4X
Enclosure Material
Aluminum
Closure Method
Screws and Clamps
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Finish
Brushed
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
IP Rating
IP66
Enclosure Cover Features
Hasp and Staple for Padlocking
Features
Hasp and Staple for Padlock
Standards
CSA File No 42186: Type 4, 4X, 12, cUL Listed Per CSA C22.2 No 94, File No E61997, IEC 60529, UL 508A Listed
Series
A4A
Gasket
Neoprene
Interior Panel
32FT25
Metal Gauge
12 ga
Weight
10.6
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Gasket Material
Neoprene
Environment - MERCH
Washdown and Corrosion Resistant
Compatible Panel Model Number
Description
Enclosure NEMA Rating 12, 3R, 4, 4X, Material of Enclosure Aluminum, 12 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Clamps, Finish Brushed, Color Silver, Depth 6 in, Enclosure Cover Features Hasp and Staple for Padlocking, Features Hasp and Staple for Padlock, Neoprene Gasket, Height 16 in, Interior Panel 32FT25, IP Rating IP66, Metal Gauge 12 ga, Wall Mounting, Series A4A