Nvent Hoffman Screw Down Clamps Electrical Enclosures, 30 in H, 10 in D, 24 in W, 12, 13, 4, Steel A30H24CLP
Screw Down Clamps Electrical Enclosures, 30 in H, 10 in D, 24 in W, 12, 13, 4, Steel (Discontinued)
  • Mfr # A30H24CLP
  • Zoro # G7481783
Get a 10% off coupon
MFR #
A30H24CLP
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
24 in
Nominal Height
30 in
Nominal Depth
10 in
Body Material Thickness
14 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Screw Down Clamps
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Enclosure Cover Type
Hinged
Material of Enclosure
Carbon Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 4
Enclosure Cover Features
Clamps
Standards
CSA, File No 42186: Type 4 and 12, cUL Listed Per CSA C22.2 No 94, File No E61997, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13, Type 4, 12, 13, UL 508A Listed
Interior Panel
32FT50
Series
A4
IP Rating
IP66
Metal Gauge
14/16 ga
Solid / Clear Cover
Solid
Features
Data Pocket
Gasket
Neoprene
Weight
65
Data Pocket
Large
Clamp Quantity
5
Environment - MERCH
Washdown
Compatible Panel Model Number
A30P24, A30P24G
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Gasket Material
Seamless Foam-In-Place
Description
Enclosure NEMA Rating 12, 13, 4, Material of Enclosure Carbon Steel, 24 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Clamps, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 10 in, Enclosure Cover Features Clamps, Features Data Pocket, Neoprene Gasket, Height 30 in, Interior Panel 32FT50, IP Rating IP66, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A4