Nvent Hoffman Screw Down Clamps Electrical Enclosures, 36 in H, 8 in D, 24 in W, 12, 13, 4, Steel A36H24BLP
Screw Down Clamps Electrical Enclosures, 36 in H, 8 in D, 24 in W, 12, 13, 4, Steel (Discontinued)
  • Mfr # A36H24BLP
  • Zoro # G8750393
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
A36H24BLP
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
24 in
Nominal Height
36 in
Nominal Depth
8 in
Body Material Thickness
14 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Screw Down Clamps
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Gray
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
IP Rating
IP66
Enclosure NEMA Rating
NEMA 4
Material of Enclosure
Carbon Steel
Series
A4
Standards
CSA, File No 42186: Type 4 and 12, cUL Listed Per CSA C22.2 No 94, File No E61997, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13, Type 4, 12, 13, UL 508A Listed
Gasket
Neoprene
Enclosure Cover Type
Hinged
Metal Gauge
14/16 ga
Features
Data Pocket
Interior Panel
32FT55
Solid / Clear Cover
Solid
Enclosure Cover Features
Clamps
Data Pocket
Large
Clamp Quantity
5
Compatible Panel Model Number
A36P24, A36P24G
Gasket Material
Seamless Foam-In-Place
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Environment - MERCH
Washdown
Description
Enclosure NEMA Rating 12, 13, 4, Material of Enclosure Carbon Steel, 24 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Clamps, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 8 in, Enclosure Cover Features Clamps, Features Data Pocket, Neoprene Gasket, Height 36 in, Interior Panel 32FT55, IP Rating IP66, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A4