Nvent Hoffman Screw Down Clamps Electrical Enclosures, 36 in H, 12 in D, 30 in W, 12, 13, 4, Steel A36H30DLP
Screw Down Clamps Electrical Enclosures, 36 in H, 12 in D, 30 in W, 12, 13, 4, Steel (Discontinued)
  • Mfr # A36H30DLP
  • Zoro # G8750411
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
A36H30DLP
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
30 in
Nominal Height
36 in
Nominal Depth
12 in
Body Material Thickness
14 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Screw Down Clamps
Cover Closure Type
Hinged
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Silver
Finish
Polyester Powder
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Series
A4
Enclosure Cover Type
Hinged
Gasket
Neoprene
Features
Data Pocket
Enclosure Cover Features
Clamps
Enclosure NEMA Rating
NEMA 4
Standards
CSA, File No 42186: Type 4 and 12, cUL Listed Per CSA C22.2 No 94, File No E61997, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 3, 4, 12, and 13, Type 4, 12, 13, UL 508A Listed
Interior Panel
32FT57
IP Rating
IP66
Metal Gauge
14/16 ga
Material of Enclosure
Carbon Steel
Solid / Clear Cover
Solid
Clamp Quantity
7
Data Pocket
Large
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Gasket Material
Seamless Foam-In-Place
Environment - MERCH
Washdown
Compatible Panel Model Number
A36P30, A36P30G
Description
Enclosure NEMA Rating 12, 13, 4, Material of Enclosure Carbon Steel, 30 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Clamps, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 12 in, Enclosure Cover Features Clamps, Features Data Pocket, Neoprene Gasket, Height 36 in, Interior Panel 32FT57, IP Rating IP66, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A4