- Mfr # A36H30DLP
- Zoro # G8750411
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
A36H30DLP
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Width
30 in
Nominal Height
36 in
Nominal Depth
12 in
Body Material Thickness
14 ga
Description
Enclosure NEMA Rating 12, 13, 4, Material of Enclosure Carbon Steel, 30 in, Hinged Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Clamps, Finish Powder Coated, Color Gray, Depth 12 in, Enclosure Cover Features Clamps, Features Data Pocket, Neoprene Gasket, Height 36 in, Interior Panel 32FT57, IP Rating IP66, Metal Gauge 14/16 ga, Wall Mounting, Series A4