  • Zoro # G210591623
/ea
Key Features
Shank Length
75 mm
Overall Length
162 mm
Standards
DIN EN IEC 60900 / VDE 0682-201
Shank Dia. (In.)
2.5 mm
Tip Thickness A
0.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G210591623
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Shank Length
75 mm
Overall Length
162 mm
Shank Dia. (In.)
2.5 mm
Tip Thickness A
0.4 mm
Details
Standards
Description
Handle and blade fully insulated up to 1000 V to DIN EN 60900 / VDE 0682-201. Each of these screwdrivers is individually tested in a water bath for insulation breakdown under high voltage. Multi-component power handle with grip zone optimised for torque and comfort. Blade of high-alloy tool steel. From size 5.5 the outside of the insulation is the same as the tip width helpful when working in narrow spaces. Blades with taper tips- manufactured to the standard dimensions of slots on the screws. Fully insulated- the breakdown strength of the insulation is many times the minimum test voltage set by VDE. Each of these screwdrivers is individually tested in a water bath for insulation breakdown under high voltage. Application: For use at voltages up to 1000 V. Optimum working life for electricians screwdrivers is assured if screwdrivers always exactly match the standard screw slot size. see tables part. Incorrect screwdriver size selection will cause damage to the screw head. Tip thickness a: 0.4 mm Blade length: 75 mm overall length: 162 mm