  • Zoro # G214386829
/ea
Key Features
Overall Length
153 mm
Material
Chrome vanadium steel
Standards
DIN 3118 / ISO 3318
Finish
Chrome-Plated
Size
10mm x 12mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
619705 10X12
Zoro #
G214386829
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Overall Length
153 mm
Size
10mm x 12mm
Maximum Ring Diameter d1
19.4 mm
Maximum Ring Height h2
8.5 mm
Width across flats 1
10 mm
Width across flats 2
12 mm
Details
Material
Chrome vanadium steel
Standards
DIN 3118 / ISO 3318
Finish
Chrome-Plated
Ring setting
10 Degrees
Description
Drop forged, with reinforced ring, therefore exceptionally strong, jaw widths to exact tolerances. 10 Deg angled heads. With oval, easy grip shaft, very strong. Up to size 12x14 mm with hexagon ring size 14x17 mm and above with bi-hexagon. Standard: DIN 3118 / ISO 3318 Material: Chrome vanadium steel, chrome-plated. wrench length L: 153 mm maximum ring D1 max: 19.4 mm maximum ring D2 max: 21.4 mm maximum ring height h1 max: 8 mm maximum ring height h2 max: 8.5 mm