  • Zoro # G314381168
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Milling Diameter
12 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G314381168
UPC #
Country of Origin
Germany
Dimensions
Milling Diameter
12 mm
Description
Outstanding tool life in its class for machining corrosion-resistant steels thanks to innovative coating and geometry. Especially for stainless steels in the high-performance range, e.g. duplex. Optimal metal removal rate due to high cutting speeds. Tolerance nominal Dia. e8 No. of teeth Z: 4 Helix angle: 38 degrees Direction of infeed: horizontal, oblique and vertical Shank: DIN 6535 HB to h6 No. of teeth Z: 4 Flute length Lc: 36 mm Overhang length L1 incl. recess: 46 mm Recess Dia. D1: 11.6 mm Overall length L: 93 mm Shank Dia. Ds: 12 mm