  • Mfr # 214-1636BW30SQ
  • Zoro # G4200769
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shape
Square
Tabletop Material
Laminate
Tabletop Color
Mahogany
Surface Material
Laminate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
214-1636BW30SQ
Country of Origin
United States
Details
Shape
Square
Tabletop Material
Tabletop Color
Mahogany
Surface Material
Description
Holland Bar Stool Co.'s commercial tables are an affordable alternative for your man cave, rec room, bar, or restaurant. Available in 30", 36", and 42" heights and with a variety of tops sizes both round and square, there is a table to fit most needs. Table bases are commercial quality with a cast iron base plate, steel column, and spider. The bases are easy to assemble and with locking tabs, top and bottom, are strong and steady. Tops feature durable black laminate on one side and a mahogany (dark cherry) laminate on the other, allowing you to choose the look that is best for you. Black rubber T-Molding provides protection for edges and corners, and won't peal off like many laminate edges. Tables have adjustable feet to accomodate any floor surface. If you are in the market for a quality table at a great price, look no further than this table from the Holland Bar Stool Co.