  • Zoro # G215837238
/ea
See details
Key Features
Overall Length
21.5 in
Color
Bronze
Overall Width
22 in
Overall Height
45 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
860
Zoro #
G215837238
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
21.5 in
Overall Width
22 in
Overall Height
45 in
Details
Color
Bronze
Item
Bar Stool
Description
  • 25" Seat Height - Ideal for 35-37" Counter Heights
  • Durable, Anodized Nickel powder coat finish, 16-gauge, 1.25" tube steel frame with solid MIG-welded construction – independently load tested to 550 lbs. without failure (meets/exceeds BIFMA/ANSI standards)