  • Zoro # G316474745
Key Features
Socket Head
Hex Drive
Finish
Black Oxide
Thread Size
#10-24
Head Diameter
0.27 in
Head Height
0.164 in
Pack Size
Small Pack
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
72080
Zoro #
G316474745
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
Head Diameter
0.27 in
Head Height
0.164 in
Fastener Length
1 in
Drive Size
5/32"
Details
Finish
Black Oxide
Item
Socket Head Cap Screw
Head Type
Socket
Drive Type
Hex
Pack Size
Small Pack
System of Measurement
Inch
Material Grade/Class
Class 12.9
Material
Alloy Steel
Description
Socket Head Cap Screw, Head Type Standard, System of Measurement Inch, Drive Type Hex, Drive Size 5/32 in, Material Alloy Steel, Material Grade/Class Class 12.9, Finish Black Oxide, Thread Size #10-24, Minimum Thread Length Not Applicable, Fastener Length 1 in, Head Height 0.164 in, Head Diameter 0.27 in, Pack Size Small Pack, Package Quantity 100