  • Mfr # BSXVL616VA19
  • Zoro # G401827005
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Height
32.8 in
Overall Width
23.3 in
Overall Depth
21 in
Assembled/Unassembled
Unassembled
Color
Charcoal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BSXVL616VA19
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
32.8 in
Overall Width
23.3 in
Overall Depth
21 in
Back Height
14-3/4 in
Seat Height Max.
19 in
Seat Width
19 in
Back Width
18-1/2 in
Seat Depth
Details
Item
Guest Chair
Assembled/Unassembled
Unassembled
Color
Charcoal
Features
Padded Back; Padded Seat
Frame Color
Black
Style
Guest Chair
Armrest
Yes
Arm Material
Plastic
Seat Type
Portability
Stackable
Description
Guest chair with arms is a perfect addition to your conference room, lobby or anywhere extra seating is needed. Design offers a contemporary look with plastic arms, a black round tube frame and padded seat and back. Seat measures 19" wide x 17-1/2" deep x 19" high. Back size is 18-1/2" wide and 14-3/4" high from seat. Distance between the arms is 20-1/8". Guest chair stacks four high. Chair weighs 14.3 lb.