  • Mfr # E50-2081600R04-SPKIT
  • Zoro # G215402849
Amps
1600 A
Number of Current Sensors
2
Enclosure
NEMA 4X
Protocol
EZ-7; Modbus TCP/IP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
E50-2081600R04-SPKIT
Amps
1600 A
Number of Current Sensors
2
Enclosure
NEMA 4X
Protocol
EZ-7; Modbus TCP/IP
Current Sensor Output
2 V
Modbus TCP/IP
Yes
Current Sensors Included
Yes
Current Sensor Type
Split-Core
Phase
Single Phase or Two Phase
Description
Class 500 Meter, 120/208-240V, 1600A, NEMA 4X Enclosure, EZ-7, Modbus TCP/IP Protocol, Single Phase or Two Phase Two Element, 2 Split-Core Current Sensors with 2V Output