  • Mfr # E50-4801600J06NSPKIT-NS
  • Zoro # G715402431
Current Sensor Output
2 V
Current Sensor Type
Split-Core
Phase
Single Phase or Two Phase
Amps
1600 A
Protocol
Modbus RTU; Modbus TCP/IP
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-4801600J06NSPKIT-NS
Current Sensor Output
2 V
Current Sensor Type
Split-Core
Phase
Single Phase or Two Phase
Amps
1600 A
Protocol
Modbus RTU; Modbus TCP/IP
Enclosure
JIC Steel
Voltage
277/480V
Modbus RTU
Yes
Modbus TCP/IP
Yes
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 1600A, JIC Steel Enclosure, Modbus RTU, Modbus TCP/IP Protocol, Green Class Net Meter - Single Phase, No 2V Output Current Sensors Included