  • Mfr # E50-4801600R04-SPKIT
  • Zoro # G215403662
Phase
Single Phase or Two Phase
Enclosure
NEMA 4X
Amps
1600 A
Current Sensor Type
Split-Core
Modbus TCP/IP
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-4801600R04-SPKIT
Phase
Single Phase or Two Phase
Enclosure
NEMA 4X
Amps
1600 A
Current Sensor Type
Split-Core
Modbus TCP/IP
Yes
Protocol
EZ-7; Modbus TCP/IP
Current Sensor Output
2 V
Current Sensors Included
Number of Current Sensors
2
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 1600A, NEMA 4X Enclosure, EZ-7, Modbus TCP/IP Protocol, Single Phase or Two Phase Two Element, 2 Split-Core Current Sensors with 2V Output