  • Mfr # HRR-A300100ABK-000
  • Zoro # G601252782
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Detected
Carbon Dioxide, Carbon Monoxide, Combustible Gas, Hydrogen Sulfide, Sulfur Dioxide, VOC
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Alarm Setting
Adjustable
Battery Life
2 yr
Operating Temp. Range
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HRR-A300100ABK-000
Country of Origin
Canada
Dimensions
Height
18 1/2 in
Width
11 2/5 in
Overall Depth
15.8 in
Overall Height
18.5 in
Battery Size
3.7V
Overall Width
11.4 in
Details
Item
Multi-Gas Detector
Gas Detected
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Alarm Setting
Adjustable
Battery Life
2 yr
Operating Temp. Range
Standards
cETLus Certified
Sensor Range
Series
BW RigRat
Display Screen Type
LCD
Chemical Formula
CL2, CO, CO2, H2S, HCN, NH3, NO, NO2, O2, SO2, VOC
Housing Color
Yellow
Status Indicator
LED
Features
Up to 6 Gas Sensors
Power Source
Battery
Resolution
1% LEL, Ammonia 1 ppm, Carbon Monoxide 1 ppm, Chlorine 0.1 ppm, Hydrogen Sulfide 1 ppm, Nitric Oxide 0.5 pm, Oxygen 0.1% vol, Sulfur Dioxide 0.1 ppm
PID Ionization Energy Level
10.6 eV; 10 eV; 9.8 eV
Measurement Range
Carbon Dioxide (0 to 50000 ppm), Carbon Monoxide (0 to 2000 ppm), Cl2 (0 to 50 ppm), Hydrogen Cyanide (0 to 50 ppm), Hydrogen Sulfide (0 to 1000 ppm), LEL (0 to 100%LEL), Ammonia (0 to 100 ppm), Nitrogen Dioxide (0 to 20 ppm), NO (0 to 250 ppm), Oxygen (0 to 30% vol), Sulphur Dioxide (0 to 20 ppm), VOC (0 to 2000 ppm)
Replaceable Battery
Yes
Rechargeable Battery
Yes
Display Type
Digital
Battery Chemistry
Lithium Ion
Hazardous Location Specification
Class I Divisions 1 Groups A, B, C, D
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Alert Type
Light, Sound, Vibration
Sub-Brand
BW
Number of Sensors
6
Alarm Setting Adjustment
Adjustable Alarm Setting
Communication Protocol
Bluetooth, Wireless, Wireless Mesh
Temperature Code
T4
Number of Gases Detected
6
Includes Probe
No
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Product Type
Area Gas Monitor
Description
Multi-Gas Detector, Replaceable Battery Yes, Product Type Area Gas Monitor, Display Screen Type LCD, Includes Probe No, Housing Color Yellow, Gas Detected Carbon Dioxide, Carbon Monoxide, Combustible Gas, Hydrogen Sulfide, Sulfur Dioxide, VOC, Communication Protocol Bluetooth, Wireless, Wireless Mesh, Series BW RigRat, Sub-Brand BW, Battery Size 3.7V, Status Indicator LED, Rechargeable Battery Yes, Temperature Code T4, Alarm Setting Adjustable, Battery Life 2 yr