  • Mfr # CG2-H-25-34
  • Zoro # G7533297
Gas Name
Hydrogen Sulfide
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
Hydrogen Sulfide 25 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CG2-H-25-34
Cylinder Dia.
3 1/8 in
Cylinder Height
10.64 in
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Name
Hydrogen Sulfide
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
Hydrogen Sulfide 25 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Accuracy
+/-5%
Chemical Formula
H2S
Operating Pressure - Maximum
500 psi
CGA Number
CGA 600
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With GasAlert Series Sensors, Gas Mixture Hydrogen Sulfide 25 ppm, Gas Type Hydrogen Sulfide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula H2S, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate Included, Cylinder Material Aluminum, Outlet Connection Type C-10, Operating Pressure - Maximum 500 psi