  • Mfr # 76072-B00000150-01
  • Zoro # G4954695
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8-27 MNPT
Range
14 to 24 psi
Factory On Setting
15 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
76072-B00000150-01
Country of Origin
Mexico
Details
Item
Pressure Switch
Action
Standard
Contact Form
SPDT
Pressure Connection Type
1/8-27 MNPT
Range
14 to 24 psi
Factory On Setting
15 psi
Factory Off Setting
24 psi
AC Contact Rating
0.5A @ 240V, 1A @ 120V
Actuation Type
Diaphragm
Series
5000
DC Contact Rating
15A @ 6V, 4A @ 24V, 8A @ 12V
Pressure Switch Differential
10 to 24 psi
Pressure Switch Factory On/Off Setting
15/24 psi
Pressure Switch Electrical Contact Form
SPDT-NO/NC
Pressure Switch Port Type
1/8-27 in MNPT
Pressure Switch Range
14 to 24 psi
IP Rating
IP54
Differential Pressure - Minimum
10 psi
Differential Pressure - Maximum
24 psi
Pressure - Minimum
0.5 psi
Deadband Adjustability
Adjustable
Proof Pressure
500 psi
Pressure - Maximum
150 psi
CAD Available
Yes
Description
Key Features:
  • Contact Form: SPDT-NO/NC
  • Actuation Type: Diaphragm
  • Pressure Range: 14 to 24 psi (factory on/off settings at 15/24 psi)
  • Deadband Adjustability: Adjustable differential from 10 to 24 psi
  • AC Contact Rating: 0.5A @ 240V, 1A @ 120V; DC Contact Rating: 15A @ 6V, 8A @12V, 4A @24V
  • Maximum Pressure:150 psi; Minimum Pressure:0.5 psi; Proof Pressure: up to500 psi