  • Mfr # HTSOR-200-238-BLK
  • Zoro # G222941621
/ea
Key Features
Standards
SAE J20
Temperature Range
-65 Degrees to 350 Degrees F
Hose Reinforcement Material
4-ply polyester
Length
3 in
Outside Diameter
2.41 in - 2.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HTSOR-200-238-BLK
Country of Origin
China
Dimensions
Length
3 in
Outside Diameter
2.41 in - 2.75 in
Inside Diameter
2 in - 2-3/8 in
Details
Standards
SAE J20
Temperature Range
-65 Degrees to 350 Degrees F
Hose Reinforcement Material
4-ply polyester
Color
Black
Material
Silicone
Item
Silicone Offset Reducer
Description
HPS Performance 2 in - 2-3/8 in high temperature 4-ply reinforced black straight silicone offset reducer coupler hose with 3 in length, part number HTSOR-200-238-BLK, is engineered to meet and exceed SAEJ20 industry standards, making it ideal for heavy-duty pressure connections and high-heat applications. HPS Performance silicone off center transition coupling connector is designed for versatility across automotive, diesel trucking, industrial, and marine sectors, and is perfectly suited for custom turbo or intercooler piping, DIY air intake kits, charge air coolers (CAC), and radiator or heater cooling systems. Constructed with 4-ply polyester reinforcement, this black silicone hose provides superior durability and structural integrity under pressure. Temperature range: -65 deg. F to 350 deg. F (177 deg. C). Hose inside diameter: 2 in - 2.38 in (51mm - 60mm). Hose outside diameter: 2.41 in - 2.75 in (61mm - 70mm). Hose length: 3in. Wall thickness: 5mm. UV and ozone resistant. Silicone hose is not compatible with fuel or oil. However, it is compatible with water and coolant.