  • Mfr # HTSEC180-075-BLUE
  • Zoro # G722942760
/ea
Key Features
Length
4-1/2 in
Material
Silicone
Hose Reinforcement Material
4-ply polyester
Outside Diameter
1.15 in
Color
Blue
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HTSEC180-075-BLUE
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4-1/2 in
Outside Diameter
1.15 in
Inside Diameter
3/4 in
Details
Item
Silicone 180 Degree Elbow
Material
Silicone
Hose Reinforcement Material
4-ply polyester
Color
Blue
Standards
SAE J20
Temperature Range
-65 Degrees to 350 Degrees F
Description
HPS Performance 3/4 in high temperature 4-ply reinforced blue 180 degree u bend elbow coupler hose with 4-1/2 in length, part number HTSEC180-075-BLUE, meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS Performance silicone elbow coupler hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Constructed with 4-ply polyester reinforcement, this blue silicone hose provides superior durability and structural integrity under pressure. Temperature range: -65 deg. F to 350 deg. F (177 deg. C). Hose inside diameter: 0.75 in (19mm). Hose outside diameter: 1.15 in (29mm). Hose leg length on each side: 4-1/2in. Wall thickness: 5mm. UV and ozone resistant. Silicone hose is not compatible with fuel or oil. However, it is compatible with water and coolant.