  • Mfr # HTSEC45-044-BLUE
  • Zoro # G322944027
Color
Blue
Outside Diameter
0.83 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HTSEC45-044-BLUE
Outside Diameter
0.83 in
Inside Diameter
7/16 in
Length
5 in
Color
Blue
Item
Silicone 45 Degree Elbow
Description
HPS Performance 7/16 in high temperature 4-ply reinforced blue 45 degree silicone elbow coupler hose with 5 in leg length on each side, part number HTSEC45-044-BLUE, meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS Performance silicone elbow coupler hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Constructed with 4-ply polyester reinforcement, this blue silicone hose provides superior durability and structural integrity under pressure. Temperature range: -65 deg. F to 350 deg. F (177 deg. C). Hose inside diameter: 0.44 in (11mm). Hose outside diameter: 0.83 in (21mm). Hose leg length on each side: 5in. Wall thickness: 5mm. UV and ozone resistant. Silicone hose is not compatible with fuel or oil. However, it is compatible with water and coolant.