Beacon Products Area and Roadway Fixture, 6000 lm, LED VP-S/24L-55/5K7/3/UNV/A/DBT
Area and Roadway Fixture, 6000 lm, LED (Discontinued)
  • Mfr # VP-S/24L-55/5K7/3/UNV/A/DBT
  • Zoro # G6609010
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VP-S/24L-55/5K7/3/UNV/A/DBT
Country of Origin
United States
Dimensions
Fixture Length
21 3/4 in
Fixture Height
4 1/4 in
Fixture Width
11 3/4 in
Width
Height
4 1/4 in
Details
Color Temp.
5000K
Fixture Voltage
120 to 277V
LED Replacement For
175W HPS/MH
Housing Finish
Dark Bronze
Watts
55W
Mounting
Arm
Lumens
6,015 lm
Fixture Rated Life
60,000 hr
Light Distribution
Type III
Description/Special Features
Item
Parking Lot Light Fixture
Light Distribution Shape
Type III
Mounting Locations Supported
Round Pole, Square Pole
Item - Area and Roadway Fixtures
Area and Roadway Fixtures
Solar Powered
No
Lighting Technology
LED
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Fixture Housing Material
Die-Cast Aluminum
Lumens Per Watt
111.0
Light Distribution - Roadway and Area Fixtures
Max. Fixture Wattage
55.0
Fixture Housing Color
Bronze
Color Rendering Index
70
Standards
CSA C22.2, IDA Approved, UL 1598 and 8750, Wet Location
Color Temperature
5000K
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC)
Warranty
5 Years
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)
Mounting - Area and Roadway Fixture
Round Pole, Square Pole
Bulb Technology
LED
Fixture Temp. Range
25 Degrees to 77 Degrees C
Rated Life
60,000 hr
CRI
70
Voltage
120-277V AC
Housing Material
Die Cast Aluminum
Light Technology
Mount Type
Rectangular Arm
Fixture Wattage
55 W
Lumens per Watt
111 lm/W
Max. Operating Temp.
77 Degrees C
Min. Operating Temp.
25 Degrees C
Description
Parking Lot Light Fixture, Mount Type Rectangular Arm, Lumens 6,015 lm, Fixture Wattage 55 W, Light Distribution Shape Type III, LED Replacement For 175W HPS/MH, Light Technology LED, Color Temperature 5000K, Color Rendering Index 70, Voltage 120-277V AC, Height 4 1/4 in, Width 11 3/4 in, Rated Life 60,000 hr, Fixture Housing Color Bronze, Fixture Housing Material Die-Cast Aluminum, Lumens per Watt 111 lm/W, Max. Operating Temp. 77 Degrees C, Min. Operating Temp. 25 Degrees C