Hubbell Outdoor Lighting LED Small Glass Wall Pack, 3200L, 30W, 4K, 120-277v WGH-30-4K-U-S
LED Small Glass Wall Pack, 3200L, 30W, 4K, 120-277v (Discontinued)
  • Mfr # WGH-30-4K-U-S
  • Zoro # G2217054
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WGH-30-4K-U-S
Country of Origin
China
Dimensions
Width
10 5/8 in
Height
7 7/8 in
Length
6 5/8 in
Fixture Length
6 5/8 in
Fixture Height
7 7/8 in
Fixture Width
10 5/8 in
Recommended Mounting Height
10 to 12 ft
Details
Color Temp.
4000K
Item
LED Wall Pack
Fixture Voltage
120 to 277
LED Replacement For
150W HPS/MH
Housing Finish
Powder Coated
Voltage
120 to 277 V AC
Watts
28W
Mounting
Wall Mount
Lumens
3,259 lm
Series
WGH
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 40 Degrees C
Light Technology
LED
Fixture Sensor Type
No Sensor Included
Light Distribution
Type IV
Lamp Watts - Fixtures
28.0
IP Rating
65
Fixture Lens Material
Glass
Max. Fixture Wattage
28.0
Color Rendering Index
70
Warranty
5 yr
Standards
UL Listed
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC) Premium
Fixture Housing Material
Die-Cast Aluminum
Color Temperature
4000K
Lumens Per Watt
119.0
Fixture Housing Color
Bronze
Sensor Type - Fixtures
No Sensor Included
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)(R) Premium Listed
Type - Wall Pack Fixtures
General Purpose
Housing Material
Cast Aluminum
Fixture Wattage
28 W
Light Distribution Shape
Type IV
Lumens per Watt
119 lm/W
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Min. Operating Temp.
-22 Degrees F
Description
LED Wall Pack, Lumens 3,259 lm, Fixture Wattage 28 W, Voltage 120 to 277 V AC, Light Distribution Shape Type IV, LED Replacement For 150W HPS/MH, Fixture Sensor Type No Sensor Included, Light Technology LED, Color Temperature 4000K, Color Rendering Index 70, Height 7 7/8 in, Width 10 5/8 in, Fixture Housing Color Bronze, Fixture Housing Material Die-Cast Aluminum, Fixture Lens Material Glass, IP Rating 65, Lumens per Watt 119 lm/W, Max. Operating Temp. 104 Degrees F