  • Zoro # G2981015
/ea
Key Features
Series
iSTATION, Flush Type
Cable Type
RCA (Black)
Material
Plastic
Color
Ivory
Height
0.86 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SFRCBKREI
Zoro #
G2981015
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Height
0.86 in
Display Size
Standard Sized Product
Overall Height
7/8 in
Details
Item
Keystone Jack
Series
iSTATION, Flush Type
Cable Type
RCA (Black)
Material
Plastic
Color
Ivory
Number of Ports
1
Termination Type
Coupler
Type
RCA, Pass-Thru, Recessed
Contact Resistance
100 Ohm
Connectivity
Plug-N-Play
Contact
Beryllium Copper
Style
Black Insulator
Material - Mounting Hardware
Snap-On- Snap-Fit
Application
Snap-Fit RCA Jack, Recessed
Withstand Voltage
1000V RMS, 1414V DC