  • Mfr # SEC100GA
  • Zoro # G1447896
/ea
Key Features
Material
Nylon
Box Connection
1 in MNPT
Number of Cords
1
Strain Relief Type
No External Strain Relief
Male/Female
Male
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SEC100GA
Dimensions
Length - External Strain Relief
No External Strain Relief
Hub Trade Size
1"
Length - Box to End of Connector
2 7/16 in
Min. Throat Dia.
0.98"
Length
2.41"
Cord Dia. Range
0.59 in to 1.00 in
Hub Size
1 in MNPT
Thread Size
1 in
Compatible Conduit Trade Size
1 in
Overall Length
2 7/16 in
Dimension E
1.850" (47)
Dimension A
1.654" (42)
Dimension F
1.654" (42)
Dimension B
Dimension C
Cord Diameter Range
.59"- 1.00" (15-25.4)
Dimension D
1.00" (25.4)
Details
Item
Liquid Tight Cord Connector
Material
Nylon
Box Connection
1 in MNPT
Number of Cords
Strain Relief Type
Male/Female
Male
Insulated
Yes
Color
Gray
Hazardous Location Rating
Not Rated
Connector Type
Straight
Material - Cord Connector
Material - External Strain Relief
Liquid Tight / Dust Tight
Liquid Tight
Standards
CSA C22.2 No. 18, UL 514B, VDE
Body Color - Cord Connector
Gray
Item - Cord Connector
Liquid Tight Cord Connector
Gland Color Code
No Code
Style - Connector
Straight
For Use With
Kellems Wire Management
Series
Low Profile NPT
Maximum Operating Temperature
225 Degrees F
Grommet Color Code
No Code
Thread Gender
Thread Type
NPT Thread
For Maximum Cable OD
1 in
Environmental Rating
Not Flammable
For Minimum Cable OD
0.59 in
IP Rating
IP66
Body Color
Connection Orientation
Compatible Conduit Type
Body Material
Liquid Tight
Yes
Collar Material
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Sealing Grommet Material
Neoprene
Product Type
Cord Connectors
Flammability
UL 94 V-0, UL 94V-2
Operating Temperatures
-22°F to 225°F (-30°C to 107°C)
Protection Class
IP68, IP66 Suitability
Material/Style
Nylon Low Profile
Certifications
UL 514B, CSA C22.2 No. 18
Cord Connector Body Style
Straight Male
Operating temperature
-30°C to 100°C
Description
Liquid Tight Cord Connector, Cord Dia. Range 0.59 in to 1.00 in, Box Connection 1 in MNPT, Material - Cord Connector Nylon, External Strain Relief Material No External Strain Relief, Gland Color Code No Code, Body Color - Cord Connector Gray, Number of Cords 1, Style - Connector Straight, Strain Relief Type No External Strain Relief, External Strain Relief Length No External Strain Relief, Length - Box to End of Connector 2 7/16 in, Insulated Yes, Standards CSA C22.2 No. 18, UL 514B, VDE