  • Mfr # GFPST4C15A
  • Zoro # G604852170
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Outlets
1
Voltage
120V AC
Receptacle Configuration
NEMA 5-15R
Plug Configuration
NEMA 5-15P
Reset Type
Automatic
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GFPST4C15A
Country of Origin
China
Dimensions
Wire Size
14 AWG
Cord Length
1.5 ft
Receptacle Cord Length
4 in
Plug Cord Length
9 in
Nominal Outside Dia.
0.36 in
Outside Diameter
0.245
Conductor Size
#14 AWG
Details
Item
Self-Test Portable GFCI
Number of Outlets
1
Voltage
120V AC
Receptacle Configuration
NEMA 5-15R
Plug Configuration
NEMA 5-15P
Reset Type
Automatic
Max. Amps
15 A
Enclosure Rating
NEMA 3R
Color
Yellow
Trip Level
4 to 6mA
Number of Conductors
3
Trade Designation
SJTW
Plug Style
Straight
Type
Line Cord
Housing Material
PVC
Self-Testing
Yes
Standards
CSA, UL Listed
Hz
60 Hz Hz
Application
Line Cord with Male/Female Ends
Item Type
Straight Blade
Strands
Multi
Conductor Type
Copper
Current Rating
15 A
Amperage Rating
15 A
Temperature Rating
-35 Degrees C to 66 Degrees C (-30 Degrees F to 150 Degrees F)
Construction
Fabricated
Current / Amperage Rating
15 A
Voltage Rating Description
120 VAC
Industry Standard(s)
UL Listed
Series
Extra Heavy Duty
Material - Insulation
Elastomer
Connectivity
Plug-In
Material - Jacket
PVC
Style
Automatic Set
Description
GFCI, Cord Length 1 1/2 ft, Color Yellow, Max. Amps 15 A, Plug Configuration NEMA 5-15P, Receptacle Configuration NEMA 5-15R, Enclosure Rating NEMA 3R, Number of Outlets 1, Trade Designation SJTW, Voltage 120V AC, Hz 60 Hz Hz, Wire Size 14 AWG, Number of Conductors 3, Housing Material PVC