  • Mfr # GFRWR15R
  • Zoro # G4843259
/ea
Key Features
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
GFRWR15R
Country of Origin
China
Dimensions
Face Plate Width
1.8 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Face Plate Height
2.8 in
GFCI Receptacle
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
Grounding
Grounded
Housing Color
Red
Housing Material
Nylon
Mounting Type
Flush
NEMA Enclosure Rating
1
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Polarized
Standards
NEC
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC
Self-Testing
Amps
15A
Outlet Type
Decorator
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Color - Plugs and Receptacles
Red
Amps - Plugs and Receptacles
15 A
HP
0.5 hp
Weather Resistant
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
Tamper Resistant
15
Item - Plugs and Receptacles
Receptacle
Color
NEMA Configuration
5-15
Power Indicator
Voltage
125VAC
Wiring Method
Back, Side
Reset Type
Automatic
Application Environment
Commercial
Special Features
Ground Fault Indicator
AFCI
Mount Type
Wire Connection Type
Screw Terminals
Voltage Rating
125V AC
Number of Gangs
1
Self Testing
Surge Protection
Resistance Properties
Weather Resistant
Horsepower Rating
1/2 hp
Grade
General Use
Features
Contact Material
Brass
Receptacle Type
Duplex
Shrouded
Market
Commercial
Flange Type
Non-Flanged
Type
Tamper-Resistant, Weather Resistant
Nema Rating
5-20R
Industry Standard(s)
Meets All NEC® Requirements
Current / Amperage Rating
20 A
Voltage Rating Description
125 V
Style
Assembled In USA
Series
Heavy Duty
Amperage Rating
15 A
Description
GFCI Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI Yes, Grounding Grounded, Housing Color Red, Housing Material Nylon, Mount Type Flush, NEMA Enclosure Rating 1, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Duplex, Resistance Properties Weather Resistant, Standards NEC, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Method Back, Side