  • Mfr # SNAPGFTW15I
  • Zoro # G4596256
Current Rating
15 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SNAPGFTW15I
Face Plate Height
2.8 in
Overall Depth
1.5 in
Maximum Wire Size
12 AWG
Face Plate Width
1.8 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Wire Size
#12 AWG
Dimensions
3.28 in x 1.77 in x 1.47 in
Length
3.28 in
Height
1.47 in
Width
1.77 in
Current Rating
15 A
Housing Color
Ivory
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
HP
0.5 hp
NEMA Configuration
5-15
Color
Ivory
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC
5-15R
Amps
15A
Amps - Plugs and Receptacles
15 A
Voltage
125VAC
Amps - Plugs and Receptacles
15
Horsepower Rating
1/2 hp
Voltage Rating
125V AC
Type
Standard
Series
Heavy Duty
Voltage Rating Description
125 V
Commercial Grade
Horsepower - Maximum
0.5
Current / Amperage Rating
15 A
Amperage Rating
15 A
Item Type
Style Line GFCI Receptacle
Wattage
1875 W
Description
The HUBBELL GFCI Receptacle is a 15A, 125VAC decorator duplex outlet designed for commercial and industrial use. This receptacle features a patented AUTOGUARD® self-test technology that performs a self-test function every 60 seconds. It includes a tamper-resistant shutter design and provides an audible SNAP sound during installation. The device is rated for Federal Specification grade applications and complies with applicable NEC requirements.
Key Features of the HUBBELL GFCI Receptacle:
  • Amperage/Voltage: Rated for 15 A, 125V AC operation
  • NEMA Configuration: 5-15R decorator duplex style
  • Self-Test Function: Performs a self-test function every minute
  • Miswiring Protection: Interrupts power in the event of line/load reversal or miswiring
  • Mounting Type: Flush mount; includes mounting hardware and wall plate
  • Material & Construction: Nylon housing with brass contacts; modular wiring method supports #12 AWG wire size