  • Mfr # GFBF20BK
  • Zoro # G0088028
/ea
Key Features
Current Rating
20 A
Housing Material
Nylon
Mounting Type
Flush
NEMA Enclosure Rating
6
Number of Poles
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GFBF20BK
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Depth
1.47 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.27 in
Overall Width
1.75 in
Details
Item
GFCI Receptacle
Current Rating
20 A
Housing Color
Black
Housing Material
Nylon
Mounting Type
Flush
NEMA Enclosure Rating
6
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Standards
ADA, CSA Certified, Meets All NEC(R) Requirements, UL Listed
Amps - Plugs and Receptacles
20
Amps
20A
Outlet Type
Blank Face
Weather Resistant
No
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
No
Power Indicator
NEMA Configuration
None
Self-Testing
Yes
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
No Configuration
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC
Voltage
125VAC
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Wiring Method
Back
Surge Suppression
Tamper Resistant
Application Environment
Commercial
Amps - Plugs and Receptacles
20 A
Color - Plugs and Receptacles
Black
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Color
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Blank Face
HP
1 hp
Item - Plugs and Receptacles
Receptacle
Reset Type
Automatic
Wire Connection Type
Screw Terminals
Includes Mounting Hardware
Yes
Horsepower Rating
1 hp
Contact Material
Brass
Mount Type
Features
Market
Commercial
For Environment
Damp
Self Testing
Grade
Voltage Rating
125V AC
Type
Standard
Amperage Rating
20 A
Series
Heavy Duty
Voltage Rating Description
125 V
Industry Standard(s)
Meets All NEC® Requirements
Current / Amperage Rating
20 A
Style
Description
GFCI Receptacle, Current Rating 20 A, Housing Color Black, Housing Material Nylon, Mount Type Flush, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Method Back, Grade General Use, Horsepower Rating 1 hp, Includes Mounting Hardware Yes, Market Commercial, Mount Hole Center-to-Center Height 3.27 in, NEMA Enclosure Rating 6, Reset Type Automatic, Self Testing Yes, Standards ADA, CSA Certified, Meets All NEC(R) Requirements, UL Listed