  • Mfr # HBL23002GB
  • Zoro # G2174995
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
NEMA Receptacle Configuration
Non-NEMA
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBL23002GB
Country of Origin
United States
Dimensions
Cord Size
0.300 in to 0.650 in
Minimum Wire Size
16 AWG
Overall Length
1.63 in
For Minimum Cable Diameter
0.32 in
Outside Diameter
1.719 in
Maximum Wire Size
12 AWG
For Maximum Cable Diameter
0.66 in
Width
1.72 in
Dimensions
1.63 in x 1.72 in x 3.56 in
Wire Size
#16 AWG to #12 AWG
Height
3.56 in
Length
1.63 in
Details
Item
Locking Connector
NEMA Receptacle Configuration
Non-NEMA
Current Rating
20 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Style
Standard
Connection Orientation
Straight
Shrouded
No
Grounding
Grounded
Housing Color
Black
Cap Type
No Cap
Standards
UL Listed
Resistance Properties
Impact Resistant
Grade
Industrial/Commercial
IP Rating
IP30
Material
Nylon
Special Features
Terminals identified in accordance with UL 498
Body Material
Black Thermoset
For Location
Indoor
For Environment
Dry
UL 94 Flammability Rating
HB
Market
Industrial
Maximum Operating Temperature
75 Degrees C
Midget Locking
No
Contact Material
Bronze
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Power Indicating Light
Housing Material
Nylon
Weight
0.4
Flame Resistant
UL 94 VO for Receptacles and Inlets. HB or better for Plugs and Connectors.
Dielectric Strength
Withstand 2,000V minimum
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - 2,000V minimum Environmental - Flammability - HB or better Environmental - Moisture Resistance - IP30 Suitability Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75°C,Minimum -40°C (w/o impact) Mechanical - Terminal Accommodation - #16 AWG - #12 AWG stranded copper wire only. Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 498
Cord Range
0.320"-.660"(8.12-16.5)
Material - Mounting Hardware
Cord Mounted
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Insulation
Insulated Body
Application
Heavy Duty Industrial
Amperage Rating
20 A
Power Indicator
Antimicrobial
Description
The HUBBELL 20/10A Locking Connector is an industrial-grade device rated for use in specified electrical applications. It features a two-pole, three-wire configuration and supports voltage ratings of 125V AC, 250V DC, and 480V AC with a current rating up to 20A. The connector body is constructed from impact-resistant nylon with an insulated thermoset interior, providing durability under harsh conditions. A spring-loaded safety shutter within the connector includes a spring-loaded safety shutter within the connector.
Key Features of the HUBBELL - 20/10A Locking Connector:
  • Amperage Rating: Rated for up to 20A; compatible with #16 AWG to #12 AWG stranded copper wire.
  • Cable Range: Accepts cable diameters from 0.320" to 0.660".