  • Mfr # HBL5200PS1WR
  • Zoro # G0800287
Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBL5200PS1WR
Display Size
Standard Sized
Wire Size
#1 AWG to #250MCM
Details
Item
Pin & Sleeve Plug
Current Rating
200 A
Voltage Rating
600V AC
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
Resistance Properties
Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Features
Switch Rated
No
Grounding Style
Style 1
Material
Composite
Hub Style
Reversed
Material - Mounting Hardware
Cord Mounted
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS Environmental - Flammability (Enclosure) - UL 94V-0 and CSA C22.2 No. 0.17 Environmental - Moisture Resistance - Type 3, 4, 4X per UL 50E and CSA 22.2, No. 94 Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous 75°C Min. -40°C w/o impact -25° with impact Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2, No. 182.1, UL 1682 Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are permanently fastened to the device housing Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 1686(1, 2, 3, Green)
Style
Reversed Service,Style 1 Grounding
Cord Type
All Portable
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip®
Industry Standard(s)
Application
Metallic with Nylon Shroud
NEMA Enclosure Rating
Not Rated
Connection Type
Housing Color
Gray and Black
Description
Ps, Ins, Plug, 4P5W, 200A 600V