  • Mfr # MB601006W
  • Zoro # G3148756
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Current Rating
60/100 A
Type
Back Box
Material
Aluminum
IP Rating
IP67
NEMA Enclosure Rating
4X
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MB601006W
Country of Origin
China
Dimensions
Length
8 1/2 in
Width
6 1/8 in
Length (Straight Wireway)
8 1/2 in
Overall Length
9.8 in
Overall Height
7.2 in
Overall Width
6.8 in
Hub Diameter
1.25 in
Display Size
For 60 and 100 Amp Devices
Details
Item
Mounting Box
Current Rating
60/100 A
Type
Back Box
Material
Aluminum
IP Rating
IP67
NEMA Enclosure Rating
4X
Includes
Mounting Screws
For Use With
Insulgrip Pin and Sleeve Device
Housing Color
Gray
Resistance Properties
Impact Resistant
Box Type
Feed Through
Amps
60/100
Use With
Insulgrip Pin and Sleeve Devices
Angle
15 Degrees
Number of Poles
3
Hub
1 1/4 in
Number of Wires
4
Standards
UL Listed
Features
UV Stabilized
Maximum Operating Temperature
75 Degrees C
Hub Type
Dead End
UL 94 Flammability Rating
5VA, V-0
Mount Type
Surface
Compatible with Series
Insulgrip
Number of Gangs
1
Box Angle
15 Degrees
Material Type
Metallic
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Operating Temp. Range
-40° C to 75° C
Cable Entry
Through Hub
Style
15 Degree
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC Electrical - Max Working Voltage - 600V AC RMS Environmental - Flammability - UL94-5VA and V-0 classification Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous: 75° C Min. Continuous: -40° C w/o impact Mechanical - Impact Resistance - In accordance with UL746C Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are a part of the external label and molded into the receptacle mount Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with North American and International conventions
Industry Standard(s)
UL Listed
Knockouts
1 1/4" NPT Hub
Number Of Outlets
Accepts 1-Device
Application
Metallic
Series
Back Boxes and Adapters
Construction
Cast
Material - Mounting Hardware
Mounting Screws
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Description
Key Features of the HUBBELL Angle Back Box:
  • Current Rating: Suitable for 60A and 100A devices
  • Angle: 15-degree style provides angled cable entry
  • Cable Entry: Through a single dead-end, 1-1/4" NPT hub
  • Material: Cast aluminum construction
  • Mounting Type: Surface mount; includes mounting screws
  • NEMA Enclosure Rating: Rated NEMA 4X
  • IP Rating: IP67 rated enclosure
  • Temperature Range: Operates from -40°C to +75°C continuous use