Hubbell Wiring Device-Kellems Pin & Sleeve Receptacle, 100 A, 600V AC, Single Phase, 2 Pole, Style 1 Grounding, Gray HBL3100RS1W
Pin & Sleeve Receptacle, 100 A, 600V AC, Single Phase, 2 Pole, Style 1 Grounding, Gray (Discontinued)
  • Mfr # HBL3100RS1W
  • Zoro # G400702013
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBL3100RS1W
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
4 to 2 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
100 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
Not Rated
NEMA Enclosure Rating
3, 4, 4X
Wire Connection Type
Screw Terminals
Housing Color
Gray
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
UL 1682, UL50 and UL1010, CSA C22.2 No. 182.1, No.94 and No. 159, CSA C22.2 No.0.17
Grounding Style
Style 1
Material
Thermoplastic
Body Material
Epoxy Painted Aluminum
Application
Metallic with Nylon Shroud
Operating Temp. Range
-40° C to 75° C
Environmental Conditions
Watertight
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Style
Standard Service,Style 1 Grounding
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip®
Wattage
60000
Flange Type
Flanged
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Heavy Duty Products, Insulgrip Pin andSleeve Devices, Industrial Grade, Female, Receptacle, 100A 600V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding Style1, Terminal Screws, Gray and Black,Watertight