  • Mfr # RRD15SWTR
  • Zoro # G8179354
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RRD15SWTR
Country of Origin
China
Dimensions
Face Plate Height
2.6 in
Minimum Wire Size
14 AWG
Face Plate Width
1.3 in
Maximum Wire Size
12 AWG
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Self-Grounded
Housing Color
White
Mount Type
Flush
Standards
CSA Certified, UL Listed
Resistance Properties
Tamper Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Decorator Duplex
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Push and Side
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
Number of Gangs
1
Tamper Resistant
Yes
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
No
Application Environment
General Purpose
Housing Material
Thermoplastic
Market
Residential
GFCI
No
AFCI
Cover Type
No Cover
Polarized
Yes
Surge Protection
Connection Orientation
Straight
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
For Location
Indoor
Grade
General Use
NEMA Enclosure Rating
1
UL 94 Flammability Rating
V-2
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Shrouded
Description
Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI No, Grounding Grounded, Housing Color White, Housing Material Thermoplastic, Mount Type Flush, NEMA Enclosure Rating 1, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Decorator Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant, Standards CSA Certified, UL Listed, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Push In