  • Mfr # DR15GRYWRTR
  • Zoro # G300702427
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DR15GRYWRTR
Country of Origin
China
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Grounded
Housing Color
Brown
Mount Type
Flush
Standards
C22.2, CSA, No. 42, UL Listed
Resistance Properties
Tamper and Weather Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Dielectric Voltage
Withstands 2,000V minimum
Receptacle Grade
StyleLine Decorator Series, Specification Grade, Tamper and Weather Resistant
Horsepower
0.5
Mounting Strap Material
.040" (1) Steel (Galvanized)
Poles and Wires
2 Pole, 3-Wire Grounding
Base Material
Nylon
Flammability
UL 94 V-2
Operating Temperatures
Maximum continuous 75°C; minimum -40°C (w/o impact)
Current Interrupting
Certified for current interrupting at full rated current
Mounting Screw Material
Steel-Zinc Plated
Standard
NEMA
Face Shape
Decorator
Temperature Rise
Terminal Accommodation
#14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only
Product Type
Flush-receptacles
Top Material
Nylon
Terminal Identification
Terminals identified in accordance with UL 498 and CSA
Other Available Colors
Brown, Ivory, White, Office White, Almond, Light Almond, Gray, Black
Ground Screw Material
#8-32 Brass, Multiple Drive
Auto Ground Clip Material
Stainless Steel
Face Style
Smooth Face
Power Contacts Material
.030" (.8) Brass
Rating
15A, 125V
Certification
Terminal Screw Material
#8-32 Brass, Multiple Drive
Device Color
Gray
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Straight Blade Devices, Receptacles,Weather and Tamper-Resistant Duplex, Decorator/Commercial/IndustrialGrade, 2-Pole3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, Gray, Single Pack