  • Mfr # CR15WHITRP1
  • Zoro # G200702558
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CR15WHITRP1
Country of Origin
China
Dimensions
Height
3.28 in
Width
0.83 in
Length
1.32 in
Wire Size
#12 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Dimensions
1.32 in x 0.83 in x 3.28 in
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Side
Grounding
Self-Grounded
Housing Color
White
Mount Type
Flush
IP Rating
Not Rated
Standards
ANSI, CSA C22.2, RoHS Compliant, UL 498, cULus
Resistance Properties
Tamper Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Material
Nylon
Application
Commercial Specification Grade
Style
Smooth Face
Industry Standard(s)
UL Listed To UL 498
Dielectric Strength
Withstands 2,000V minimum
Operating Temperature
Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact
Nema Rating
Number Of Wires
3-Wire
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Environmental Conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Horsepower - Maximum
0.5
Series
Commercial Specification Grade
Wattage
1875 W
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 2,000V minimum Electrical - Max.Working Voltage - 125V Electrical - Temperature Rise - Max 30°C temperature rise at full rated current after 100 cycles of overload at 150% of rated current Environmental - Flammability - UL 94V-2 Environmental - Operating Temperatures - Maximum continuous 75°C minimum -40°C (w/o impact) Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Straight Blade Devices, Receptacles,Duplex, Commercial Grade, 2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R,White, Single Pack, Pre-Wired 8" Solid Leads