  • Mfr # RR15SWWRTR
  • Zoro # G500622549
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
RR15SWWRTR
Country of Origin
China
Dimensions
Wire Size
#14 AWG to #12 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC