  • Mfr # HBL4100C7W
  • Zoro # G2439701
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP68, IP69K
NEMA Enclosure Rating
4X
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HBL4100C7W
Country of Origin
United States
Dimensions
For Maximum Cable Diameter
1.94 in
For Minimum Cable Diameter
1.065 in
Outside Diameter
5.06 in
Overall Length
13.14 in
Minimum Wire Size
3 AWG
Maximum Wire Size
1/0 AWG
Face Diameter
4.71 in
Details
Item
Watertight Pin & Sleeve Connector
Current Rating
100 A
Voltage Rating
480V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
IP Rating
IP68, IP69K
NEMA Enclosure Rating
4X
Wire Connection Type
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
Switch Rated
No
Grounding Style
IEC
Housing Color
Red
Cap Type
Spring-Loaded Cap
Standards
CSA Certified LR280C, UL Classified to IEC 60309-1 IEC 60309-2, UL E146033
Resistance Properties
Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
HP
30 hp
Features
Body Material - Pin and Sleeve
Zytel 801 Nylon
Body Material
Zytel 801 Nylon
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Shrouded
Yes
Housing Material
PBT
Housing Material Grade
Zytel 801
Compatible with Series
HBL Heavy Duty
Power Indicating Light
No
Market
Industrial
Maximum Operating Temperature
75 Degrees C
Reverse Service
Horsepower Rating
40 hp
Description
Watertight Devices - Hubbell’s IEC 60309 Pin and Sleeve plugs, connectors, inlets and receptacles are the highest performing products available. The HBL® series of IEC pin and sleeve were designed for the demanding North American market. Hubbell was the first and is still only manufacturer of IEC 60309 devices in the USA and have numerous innovative features noted below. The IEC line of plugs and connectors are made with a rugged super tough, one-piece housing. The thermoset polyester contact carrier provides a high resistance to electrical tracking. They withstand higher temperatures which may result from overload or arcing. The heavy-duty, external cord grip provides superior strain relief on the conductors. Hubbell’s horsepower rated plugs and receptacles meet NEC 430.109(F) requirements and recognized as an approved disconnecting “line of sight” disconnecting means.