  • Mfr # HBL4100P12W
  • Zoro # G2452283
IP Rating
IP67
Wire Connection Type
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HBL4100P12W
Dimensions
Overall Length
12.63 in
Face Diameter
3.21 in
Minimum Wire Size
3 AWG
For Minimum Cable Diameter
1.065 in
Maximum Wire Size
1/0 AWG
For Maximum Cable Diameter
1.065 in
Details
Item
Watertight Pin & Sleeve Plug
Current Rating
100 A
Voltage Rating
125/250V AC
Phase
Single
IP Rating
IP67
Wire Connection Type
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
Housing Color
Orange
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
CSA Certified C22.2 No. 182.1, UL E146032, UL IEC 60309-1
Resistance Properties
Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Body Material - Pin and Sleeve
Zytel 801 Nylon
Grounding Style
IEC
Features
Gasketed Sealing Ring Provides Watertight Seal
Body Material
Zytel 801 Nylon
Switch Rated
No
Maximum Operating Temperature
75 Degrees C
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Horsepower Rating
10 hp
Shrouded
Yes
Housing Material
Non-Metallic
Reverse Service
No
Housing Material Grade
Zytel 801
Power Indicating Light
NEMA Enclosure Rating
4X
Hub Style
Standard
Description
The HUBBELL IEC Pin and Sleeve Plug is a watertight electrical connector suitable for industrial and commercial environments. Rated for 100A and 125/250V AC, this plug features a rugged non-metallic housing made from Zytel 801 nylon, with impact-resistant and moisture-resistant housing. It is grounded with an IEC grounding style, accommodates wire sizes from 3 AWG to 1/0 AWG, and includes a gasketed sealing ring.
Key Features of the HUBBELL IEC Pin & Sleeve Plug:
  • Current Rating: 100 A
  • Voltage Rating: 125/250V AC
  • Number of Poles/Wires: 3 poles, 4 wires
  • Body/Housing Material: Zytel 801 Nylon (non-metallic)
  • Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
  • NEMA Enclosure Rating: Type 4X; IP67 rated
  • Cable Accommodation: Accepts cable diameters up to 1.065 in; accommodates wire sizes from 3 AWG to 1/0 AWG