  • Mfr # JF-AAM20-DCS-S
  • Zoro # G208446218
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
JF-AAM20-DCS-S
Country of Origin
China
Description
Features: silver fan with 115v industrial 2-speed motor modular design saves time and money with ease of maintenance and repairs designed with 3 heavy duty spring steel blades each blade securely riveted with three in round head solid steel rivets and are statically balanced blade is guard is designed with instant opening hinge feature for ease of maintenance and cleaning blade and guard meet all safety standards including osha, ul probe clearance between the guard and blade at any point is not less than 2-1/2in min. 1-1/2in clearance on 20in model guards fasten securely to motor using 4 motor thru-bolts made of heavy gauge, treated and painted 3in steel base with industrial grade casters articulating arm mounts to 12in, 18in, 20in, & 24in fans mount allows 180 degrees of range to provide focused cooling protected with a 5-year hassle free warranty