  • Mfr # BLTH40-M060-0200D03
  • Zoro # G215384084
/ea
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 6921
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTH40-M060-0200D03
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
20 mm
Head Height
6.6 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 6921
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Description
Flange Hex Head Bolts Non Serrated Full Coarse Thread 6.0 x 1.00 x 20.0 mm DIN 6921 Class 10.9 Steel Zinc Clear Trivalent