  • Mfr # BLTH02-M100-0800D33
  • Zoro # G315386049
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
Thread Size
M10-1.50
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Standards
DIN 931, ISO 4014
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTH02-M100-0800D33
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M10-1.50
Fastener Length
80 mm
Head Height
6.58 mm
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 10.0 x 1.50 x 80.0 mm DIN 931 Class 8.8 Steel Zinc Clear Trivalent