  • Mfr # BLTH02-M140-1000883
  • Zoro # G015387582
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
Thread Size
M14-2.00
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTH02-M140-1000883
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M14-2.00
Fastener Length
100 mm
Head Height
8.98 mm
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
ISO 4014
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 14.0 x 2.00 x 100.0 mm Class 8.8 Steel Zinc Clear Trivalent