  • Mfr # BLTH02-M160-1000D33
  • Zoro # G615383984
/ea
Key Features
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Thread Size
M16-2.00
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTH02-M160-1000D33
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
100 mm
Head Height
10.18 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 16.0 x 2.00 x 100.0 mm DIN 931 Class 8.8 Steel Zinc Clear Trivalent