  • Mfr # BLTT00-0625-10A3G
  • Zoro # G015386455
/ea
Key Features
Grade A307 Material Grade/Class
Material
Steel
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Partial
Standards
ASTM A307
Head Type
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTT00-0625-10A3G
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
10 in
Head Height
0.34 in
Head Dia.
2.425 in
Details
Material Grade/Class
Grade A307
Material
Steel
Finish
Hot Dipped Galvanized
Thread Style
Partial
Standards
ASTM A307
Head Type
Round
Thread Type
UNC
Description
Timber Bolts Partial Coarse Thread 5/8-11 x 10 in ASTM A307 Grade A Steel Hot Dipped Galvanized