  • Mfr # BLTC12-0500-15A3G
  • Zoro # G915387880
Thread Size
1/2"-13
Finish
Hot Dipped Galvanized
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BLTC12-0500-15A3G
Country of Origin
China
Dimensions
Thread Size
1/2"-13
Fastener Length
15 in
Square Width
0.515 in
Head Dia.
1.094 in
Head Height
0.27 in
Finish
Hot Dipped Galvanized
Description
Carriage Bolts Undersized Square Neck 6 in Coarse Thread 1/2-13 x 15 in ASTM A307 Grade A Steel Hot Dipped Galvanized