  • Zoro # G012007582
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MG-200-A-M12-R/COC
Zoro #
G012007582
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Case Diameter
2.97 in
Case Depth
1.73 in
Nominal Dial Size
3 in
Cable Length
6.5 ft
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Commercial, Industrial
Gauge Case Material
ABS Plastic
Series
MG-MD
IP/NEMA Rating
NEMA 4X
Hazardous Location Rating
No
Panel-Mountable
No
Compatible Process Media
Gas, Liquid
Peak Hold
Yes
Display Screen Type
LCD
Ambient Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Standards
CE, ISO 9001, RoHS
Memory Features
Peak Pressure Reading
Primary Display Range
0 to 200 psi
Power Source
8-30 VDC
Number of Display Digits
4
Case Color
Black
Response Time
Less Than 1 ms
Includes Calibration Certificate
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Current Output
4 to 20 mA
Process Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Pressure Range Type
Pressure
Case Shape
Round
Process Connection Gender
Male
Data Update Frequency
1 sec
Sensor Material
316L Stainless Steel
Loop Power
4-20 mA
Primary Display Units
bar, MPA (kg/cm²), psi
Accuracy Grade Gauge Type
Process
Number of Digits
4
Auto-Shutoff
Display Range
0 to 200 psi
Display Units
bar, MPA (kg/cm²), psi
Includes Rubber Boot
Yes
Socket Material
304L Stainless Steel
Backlit Screen
Sensor Type
Diaphragm
Accuracy Grade
Grade 3A
Includes
6 ft Cable
Display Type
LCD
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4X
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Pressure Measurement - Maximum
200 psi