  • Zoro # G0438487
/ea
Key Features
Pipe Size
1/4"
Connection Type
FNPT
Body Material
Lead-Free Bronze
Bonnet Style
Screw-In
Handle Type
Wheel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
UP148 1/4
Zoro #
G0438487
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size
1/4"
Pipe Size - Valves
Inlet to Outlet Length
1 3/4 in
Overall Length
1.75 in
Nominal Valve Size
1/4 in
Connection Size - Side 1
1/4 in
Connection Size - Side 2
Handle Diameter
2 in
Handle Height
4.38 in
Details
Connection Type
FNPT
Body Material
Lead-Free Bronze
Item
Gate Valve
Bonnet Style
Screw-In
Handle Type
Wheel
Max. Water Pressure - CWP
300 psi
Max. Cold Working Pressure - CWP
300 psi
Stem Material
Brass
Wedge Material
Bronze
Handle Material
Malleable Iron
Top of Handle to Inlet Center
4-3/8"
Valve Stem Type
Rising
Standards
MSS-SP-80, NSF 372
Valve Max. Fluid Temp.
180 Degrees F
Body Material - Valves
Seal Material
Bronze
Stem Type
Rising
Seat Material
Coefficient of Volume (Cv)
5.6
Bonnet Material
Maximum Pressure - Operating
300 psi
Wedge Style
Solid
Connection Gender - Side 2
Female
Connection Type - Side 1
NPT
Connection Gender - Side 1
Female
Operating Temperature - Maximum
180 Degrees F
Connection Type - Side 2
NPT
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
NSF Certifications for Food and Drinking Water
NSF 61
For Media
Water
Description
Gate Valve, For Media Water, Body Material Bronze, Nominal Valve Size 1/4 in, ANSI Flange Class Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 300 psi, Maximum Pressure - Steam Not Applicable, Coefficient of Volume (Cv) 5.6, Stem Type Rising, Stem Material Brass, Wedge Style Solid, Wedge Material Bronze, Seat Material Bronze, Seal Material Bronze, Handle Type Wheel, Bonnet Material Bronze, Bonnet Style Screw-In, Connection Gender - Side 1 Female, Connection Type - Side 1 NPT