  • Zoro # G1026986
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
10-3067A-3
Zoro #
G1026986
UPC #
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Overall Height
10.2"
Overall Width
5.1"
Overall Depth
13"
Details
Item
Stick (SMAW) Welder With /Stick Kit, TIG Kit, Remote Foot Control
Input Voltage
115/230V
Rated Output
85A @ 23V, 100% (115V)/160A @ 26V, 35% (230V)
Series
P-Wee 160S
Application
DC TIG Inverter Arc Welding Power Supply For Light Industrial Applications
Features
Includes
Description
Stick (SMAW) Welder With /Stick Kit, TIG Kit, Remote Foot Control, Input Voltage 115/230V, Series P-Wee 160S, Rated Output 85A @ 23V, 100 Percent (115V)/160A @ 26V, 35 Percent (230V), Overall Height 10.2 In., Overall Width 5.1 In., Overall Depth 13 In., Application DC TIG Inverter Arc Welding Power Supply For Light Industrial Applications, Features Smart Link, Push Button Control Panel, Pulse Mode, Warning Code Circuitry, Voltage Reduction Device (VRD)