  • Zoro # G112007314
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MG-1000-A-M12-R/COC
Zoro #
G112007314
UPC #
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
3 in
Case Diameter
2.97 in
Case Depth
1.73 in
Nominal Dial Size
3 in
Cable Length
6.5 ft
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-0.25%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Commercial, Industrial
Gauge Case Material
ABS Plastic
Series
MG-MD
IP/NEMA Rating
NEMA 4X
Hazardous Location Rating
No
Panel-Mountable
No
Loop Power
4-20 mA
Process Connection Gender
Male
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Ambient Operating Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Auto-Shutoff
Process Temperature Range
14 Degrees to 140 Degrees F
Display Units
bar, MPA (kg/cm²), psi
Includes Calibration Certificate
Display Screen Type
LCD
Case Color
Black
Primary Display Units
bar, MPA (kg/cm²), psi
Includes
6 ft Cable
Pressure Range Type
Pressure
Standards
CE, ISO 9001, RoHS
Current Output
4 to 20 mA
Socket Material
304L Stainless Steel
Includes Rubber Boot
Yes
Peak Hold
Yes
Data Update Frequency
1 sec
Response Time
Less Than 1 ms
Sensor Material
316L Stainless Steel
Number of Digits
4
Display Range
0 to 1,000 psi
Number of Display Digits
4
Power Source
8-30 VDC
Compatible Process Media
Gas, Liquid
Sensor Type
Diaphragm
Backlit Screen
Memory Features
Peak Pressure Reading
Case Shape
Round
Primary Display Range
0 to 1,000 psi
Accuracy Grade Gauge Type
Process
Accuracy Grade
Grade 3A
Display Type
LCD
Pressure Measuring Units
NEMA Enclosure Rating
4X
Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Process Media Temperature - Minimum
14 Degrees F
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
Pressure Measurement - Maximum
1,000 psi